Jak zjistit velikost prstenu?

Hledáte prsten, ale neznáte velikost?

Přejete si pořídit prsten a stojíte před otázkou, jakou velikost zvolit? Nebojte se, nejste sami! Tato situace může být velice zmatečná, zvláště tehdy, když chcete koupit prsten jako dárek a překvapení.

Tajemství velikosti prstenu je vlastně velice jednoduché: Velikost prstenu = obvod prstu.
Např. velikost prstenu #53 = obvod prstu 53 mm

A jak obvod prstu zjistit? K tomu jsme pro vás připravili několik jednoduchých, rychlých a efektivních tipů, jak správnou velikost zjistit a přitom zůstat doma. Pokud byste i přes tyto návody potřebovali pomoci a poradit, neváhejte nám napsat nebo zavolat, rádi vám nejasnosti vysvětlíme a se vším vám poradíme.

Zobrazit prsteny pro ženy

Jak správně zjistit velikost prstenu.

Měření prstu: Omotání

Jestliže prsten není tajemstvím, můžete si prst změřit. Budete potřebovat mašličku, proužek papíru nebo provázek, zkrátka něco jemného a ohebného, co můžete obtočit kolem prstu.

Mašličku omotejte kolem prstu, na kterém budete prsten nosit a utáhněte ji jemně tak, aby vám příjemně obepínala prst. Neutahujte moc, aby vás nepříjemně neškrtila, prsten by vám pak byl malý a také mašličku nenechávejte volně, to by byl prsten veliký.

BONUS TIP: Pokud je prsten tajemstvím, ale je pro osobu, se kterou jste si blízcí, nenápadně porovnejte svůj prst s prstem dotyčné, a pak změřte svůj.

Jak správně zjistit velikost prstenu.
Jak správně zjistit velikost prstenu.

Měření prstu: Označení

V následujícím kroku použijte fixu, propisku nebo tužku, a označte si místo, kde se mašlička (provázek,...) protnula. Tím si vyznačíte obvod prstu, který potřebujete ke zjištění velikosti prstenu.

Měření prstu: Velikost

Na závěr označenou mašličku přiložte k pravítku a změřte jeho vyznačenou délku v milimetrech, tím zjistíte obvod vašeho prstu a tedy velikost vhodného prstenu. Pokud vám vyjde například délka 53 mm, ideální prsten pro vás bude ve velikosti #53.

Nicméně se nebojte vybrat si i +/- velikost, tedy v tomto případě #52 a #54. Jednak máme každý jedinečně tvarované prsty, a také naše šperky jsou z většiny ruční práce. Například u prstenů kromě odlévání formy velikosti a povrchové úpravy je vše ruční práce (broušení, leštění, zasazování kamenů,...) a tedy prsteny mají lehké odchylky, např. velikost #53 může být 52,5-53,4 mm.

Jak správně zjistit velikost prstenu.
Jak správně zjistit velikost prstenu.

Měření prstenu: Šuplera

Hledáte nový prsten a máte k dispozici prsten aktuální? Paráda! Nejpřesněji zjistíte velikost prstenu pomocí šuplery - posuvného měřítka. Změřte pečlivě vnitřní průměr prstenu a vynásobte dané číslo číslem pí. Je to vzoreček pro zjištění obvodu. V našem případě 16,2 mm x 3,14 = 50,868, následně matematicky zaokrouhlíme na celá čísla a vyjde nám obvod 51 mm, tedy velikost #51.

Měření prstenu: Pravítko

Pokud nemáte k dispozici posuvné měřítko, nezoufejte! Využijte pravítko, které věřím, že doma naleznete. Toto měření může být lehce nepřesnější, oproti šupleře, protože budete desetinky milimetrů muset více odhadovat, ale je to měření dostatečné. V předchozím případě vidíte, že velikost nemusí vyjít přesně na celá čísla, ale velikosti mají toleranci.

Jestli se vám na pravítko špatně dívá, můžete prsten položit na papír, tužkou obkreslit jeho vnitřní průměr, a následně změřit vnější průměr nakresleného kroužku.

Jak správně zjistit velikost prstenu.
Jak správně zjistit velikost prstenu.

Výběr prstenu a případná výměna

Nyní již víte, jakou velikost hledáte a čeká vás příjemný výběr toho pravého prstenu. Všechny naše prsteny naleznete ZDE a můžete využít filtr "Velikost prstenu", abyste hned zjistili, které prsteny máme pro vás k dispozici ve vámi zvolené velikosti.

Trápí vás obavy, že i přes všechnu vaši snahu třeba nebude prsten sedět? Nebojte se! Kdyby tato situace náhodou nastala, tak na základě těchto metod jste se jistě nespletli o moc a budete vědět, že potřebujete o velikost více nebo méně. Ozvěte se nám a zašlete nám prstýnek zpět, rádi vám pošleme nový v takové velikosti, aby vám (nebo obdarované osobě) dobře seděl.

A ještě jednou vám nabízíme, že pokud byste i přes tyto návody potřebovali pomoci a poradit, neváhejte nám napsat nebo zavolat, rádi vám nejasnosti vysvětlíme a se vším vám poradíme.